Fordon największą dzielnicą

Od 1973 roku Fordon, leżący w Dolinie Fordońskiej nad Wisłą jest jedną z dzielnic Bydgoszczy (tzw. Dzielnicą Wschodnią).

Dzielnica obejmuje 16 osiedli, do których zaliczamy: Stary Fordon , Akademickie, Bajka, Bohaterów, Eskulapa, Kasztelanka, Łoskoń, Mariampol, Nad Wisłą, Niepodległości, Pałcz, Powiśle, Przylesie, Szybowników, Tatrzańskie, Zofin.

Niektórzy wliczają do Dzielnicy Wschodniej także tereny znajdujące się między starą częścią Bydgoszczy, a Fordonem: Brdyujście i Siernieczek.

Fordon liczy 30,6 km² powierzchni, co przy całkowitej powierzchni Bydgoszczy wynoszącej 175,98 km², daje mu pozycję lidera pod względem zajmowanego terytorium.

Od chwili przyłączenia tego około 8-tysięcznego miasteczka do Bydgoszczy, Fordon w ciągu prawie 40 lat rozwinął się w blisko 70-tysięczną dzielnicę mieszkaniową, która odznacza się widoczną odrębnością przestrzenno-krajobrazową w stosunku do macierzystego obszaru miasta.

Fordon zachwyca bliskością przyrody, bogatą historią i wieloma obiektami sakralnymi. Włodarze miasta stworzyli już wieloletni plan rewitalizacji dzielnicy obejmujący m.in. nowy kampus UTP przy gliniance i hotel w byłym więzieniu z widokiem na Wisłę.

Zmiany zapewne korzystnie wpłyną na jakość życia mieszkańców i poprawią atrakcyjność tej dzielnicy w oczach turystów i inwestorów.

Dodaj komentarz